Zubné protézy

Aj pri strate niekoľkých zubov sa dá prázdne miesto nahradiť čiastočnou protézou. Čiastočná protéza je stále aktuálna, keď v ústnej dutine je len niekoľko zdravých zubov. Protéza je snímateľná, nie je daná na pevno. Dá sa jednoducho vybrať

Pri úplnej strate zubov už nie sú iné možností iba celková protéza. Celá protéza je potrebná pre existenciu ľudského života, pretože je náhradou trvalého chrupu. Bez protézy sa nedá dobre rozprávať ani dobre prežuvať potravu.

Dôležité je, aby celková protéza bola dobre vyrobená a nasadená, aby netlačila ďasná, nedrela, nepoškodzovala tkanivá, aby vyhovovala veľkosťou a výškou zubov. A čo je podstatné, aby bol dobrý skus.

Ako na zuboch, tak aj na protéze sa tvorí povlak alebo zubný kameň ako aj na vlastných zuboch. Tvorba závisí od slín človeka. Čistenie protézy patrí do rúk odborníkom, zubným technikom. Aj tu je potrebná raz ročná kontrola u zubného lekára.

Pri protézach je potrebné dodržiavať hygienu ako o vlastné zuby. Dvakrát denne protézu vyčistiť, najlepšie po jedle. Na noc protézu vyberať a dávať do neprehľadného pohára alebo uzatvárateľnej vaničky určená na umelé zuby. Do vaničky je potrebné naliať čistiaci roztok s obsahom citrónovej kyseliny a eukalyptového oleja. Nezabúdajte ani na ďasna, ktoré treba pravidelne čistiť a masírovať špeciálnou kefkou s mäkkými štetinami.

Keď protézy držia slabšie ako majú, pomocníkom je lepiaci prostriedok, lepidlá na protézy, ktoré vám  protézu zafixujú a vy sa môžete cítiť bezpečne.  

TOPlist