ZÁPAL ĎASIEN

Zápal ďasien je zápalové a veľmi rozšírené ochorenie, ktoré je počiatočným štádiom parodontózy, kde následky sú trvalé. Keď vám záleží na zdraví chrupu je nevyhnutné tento zápal čím skôr liečiť. Prvým príznakom zápalu ďasien je napuchnuté začervenané ďasná až krvácajúce. Tento príznak choroby nie je bolestivý, preto tento problém zostáva niekedy nepovšimnutý.

Pri akútnom zápale ďasien sú ďasná citlivé na dotyk, nastáva problém so žuvaním potravy. Zápal je sprevádzaný tvorbou hnisu a zápachom z úst. Pri rozvíjajúcom ochorení zápalu ďasien tvorí sa medzi zubami povlak a zubný kameň. Postupne môže viesť aj ku vypadávaniu zubov.

Aj baktérie vyvolávajú zápal ďasien, ale aj spôsobujú zubný kaz. Zápach z úst je zapríčinený rozkladom stravy, zápalom ďasien a rozkladom baktérii.

Prvú pomoc môžte skúsiť aj bylinkami.

Pri prvých príznakoch ochorenia je vhodné pitie a vyplachovanie úst zeleným čajom. Uplatňuje sa aj ako prevencia zápalu ďasien. Zelený čaj je antibakteriálny. Ďalšou takou radou je aj vyplachovanie úst odvarmi zo šalvie, masáž ďasien tinktúrou z arniky alebo tea tree olejom. Ďalšie bylinky, ktoré sú nápomocné pri zápale ďasien : harmanček, mäta, echinacea.  

 

 

TOPlist